Třída Krteček - Co jsme se už naučili

Září

V prvním zářijovém  týdnu jsme se ve třídě Krteček seznámili s novými kamarády a třídou. Velkou pozornost jsme věnovali začlenění dětí ze třídy Cipísek a nových dětí do stávajícího kolektivu. Děti se seznámily se zaměstnanci MŠ a okolím MŠ. Plně jsme celý měsíc využívali zahradu MŠ, zámecký park, pokud to počasí dovolilo ke hrám, sportovním aktivitám i vzdělávacím činnostem. Zahájili jsme společné putování s veverkou Emilkou a jejím novým kamarádem Lipáčkem, který bude v průběhu roku seznamovat děti s naší vlastí, Českou republikou. Naučili jsme se písničky k rannímu rituálu- úklid, ranní kruh. Společně jsme si stanovili  a zdokumentovali  pravidla naší třídy, společné rituály.

Říjen

V měsíci říjen jsme společně s Veverkou Emilkou a kamarádem Lipáčkem objevovali prostředí třídy Krteček, děti se seznamovaly s rozmístěním a s prací v centrech aktivit. I pro Lipáčka to byla zábava, protože mu děti nakreslily rozmístění tříd pro lepší orientaci v prostoru. V prvním říjnovém týdnu jsme s dětmi udělali výlet za kulturou. Vydali jsme se autobusem do Vratimova na představení Michala Nesvatby. V průběhu celého měsíce jsme chodili pozorovat krásy podzimu do našeho zámeckého parku, který je u dětí moc oblíbený, Děti tvořily z přírodnin domečky pro skřítky, z hromady listí zase domeček pro ježky. Děti v parku objevovaly, zda se nachází i náš strom ze státního symbolu – Lípu, ano i tu v parku našly. Na konci měsíce jsme s předškolními dětmi vydali na výlet vlakem na Opálenou.

Listopad

V měsíci listopadu jsme spolu s Lipáčkem a veverkou Emilkou navštívili les v zámeckém parku. Prohlédli jsme si sochy, které zde stojí. Společně s  rodiči jsme vytvořili dýňová strašidla, která zdobila vstup do třídy Krteček. Přichystali jsme se na strašení, které nakonec proběhlo v tělocvičně MŠ a které si děti krásně užily.  Nasušili jsme kaštany a žaludy pro zvířata na zimu a Lipáček  dětem vyprávěl, jak se cítí zvířata, lidé v zimě bez přístřeší. Část předškolních dětí navštívila GVUO , kde shlédla výstavu soch a účastnily se dílničky Socha snů.   Průběžně rodiče s dětmi doplňovali knihu výletů.  Do mapy ČR zaznačili místa, kde byli. Děti pozorovaly změny přírody v podzimním období a v závěru měsíce se připravily na příchod Čerta a Mikuláše. Naučily se básně a písně o Mikuláši.

Prosinec

V měsíci prosinec jsme chtěli společně s kamarádem Lipáčkem a veverkou Emilkou přivítat v prvním týdnu Mikuláše, čerta a anděla, ale bohužel jsme byli v karanténě, ale byli tak hodní a protože ví, že děti nezlobí (možná malinko) nechali nám ve třídě malou pozornost ve formě balíčku s dobrotami.  Zdobili jsme společnými silami vánoční stromeček, připravovali si třídu na Vánoční tématiku, k tomu nám budou hrály české koledy. Napekli jsme si perníčky, abychom měli občerstvení, kdyby náhodou k nám zavítal i Ježíšek.  V posledních týdnu opravdu přišel, donesl nám spoustu nových hraček, ze kterých jsme měli obrovskou radost. Rodičům a příbuzným jsme nahráli video nahrávku našeho malého zimního představení, aby jim nebylo líto, že nebyla letos zimní besídka. Vytvořili jsme vánoční přání a malý dáreček k tomu.

Leden

V měsíci lednu si děti zavzpomínaly s Lipáčkem a veverkou Emilkou na Vánoce, co krásného zažily s nejbližšími, zda se někde podívali po naší zemi, jestli byly na horách, dovolené, za příbuznými. Někteří své prožitky zaznamenaly do knihy výletů. V druhém týdnu si užily karneval, který se konal z důvodu covidových opatření dopoledne v MŠ. I přes to si ho děti krásně užily. Podílely se na výzdobě třídy, tělocvičny, kde karneval probíhal. Lipáček seznámil děti s naší státní vlajkou, hymnou a symboly české republiky. Nadále budeme pokračovat v rozvíjení znalostí s touto tématikou a využitím programu Moje vlast na interaktivní tabuli. Děti rovněž jako každoročně v tomto období odnesly nasušené kaštany a žaludy do parku pro zvířata k novému krmelci, lojové koule se semeny pravidelně doplňovaly do krmítka na balkóně u třídy a pozorovaly ptáky, kteří ke krmítku přilétali.

Únor

V měsíci únor společně se kamarádem Lipáčkem a veverkou Emilkou jsme se vydali na hory. Povídali jsme si o zimních sportech. Protože byla letos olympiáda v Číně v hlavním městě Peking. Společně jsme si řekli, jaké sporty zde jsou, o co se soutěží. Ve třídě jsme si potom připravili mini zimní Olympiádu. Pověděli jsme si jaké sporty jsou typické pro Českou republiku.  Dále jsme upozorňovali na to, jak je zdraví pro nás podstatné – jak moc je důležité v zimě, a nejen v ní o něj pečovat. Jak je dobré jíst vitamíny a nepodceňovat oblékání. Řekli jsme si něco o nemocech a jak jim předcházet.

Březen

V měsíci březnu děti společně s Lipáčkem a veverkou Emilkou  objevovaly všechny lidské i zvířecí smysly. Procvičily si sluch, zrak, hmat, čich i chuť- využili jsme ve velké míře pomůcky a hry pro rozvoj všech smyslů. Společně  s  Lipáčkem děti objevovaly krásy našeho města i vlasti- hlavně o jarních prázdninách, seznámily se s některými velkými  horami a městy. Venku jsme si především všímali, zda se nějak mění příroda s blížícím se jarem, rozloučili jsme se s paní zimou vynesením a spálením Morany do řeky Olešné a závěr měsíce  patřil přípravám na  Velikonoce. Děti pomáhaly s úklidem zahrady v MŠ, nátěrem vyvýšeného záhonu a velikonoční výzdobou před vchodem do naší třídy. Podařilo se nám zdolat Paskovskou haldu a předškoláci si užili výlet vlakem do Frenštátu pod Radhoštěm – Horečky. Největším zážitkem bylo zdolání skokanského můstku a hry v amfiteátru a v přírodě. V posledním týdnu jsme se zaměřili na ovzduší- vzduch, který dýcháme a vyzkoušeli pokus se záchytem prachových částic a nečistot ve vzduchu na zahradě MŠ. Po vyhodnocení budou děti, které jedou na školu  v přírodě na Horní Bečvu porovnávat s ovzduším na horách.