Třída Krteček - Co jsme se už naučili

Září 2020

V prvním zářiovém týdnu jsme se seznámili s novými kamarády a třídou ,jejím uspořádáním, centry, zaměstnanci a okolím MŠ. Plně jsme využívali zahradu MŠ pokud počasí dovolilo ke hrám, sportovním aktivitám i vzdělávacím činnostem. Zahájili jsme společné putování s veverkou Emilkou a jejím novým kamarádem Luckym, který bude v průběhu roku seznamovat děti s médii. Naučili se písničky, básně a stanovili si a zdokumentovali pravidla naší třídy, společné rituály.

Říjen 2020

V měsíci říjen jsme si s kamarádem Luckym povídali o tom, kde všude kolem nás můžeme vidět/slyšet média a co to vlastně média jsou. Děti přicházely s různými myšlenkami i z domu od svých rodičů či prarodičů. V dalším týdnu zajímalo našeho kamaráda Luckyho jak se pracuje a zachází s knihou. Tak jsme se naučili, jak se správně zachází s knihou, jak se musíme o knihu starat, aby nám vydržela co nejdéle. Třetí týden nastal a děti se učily co jsou to emoce, emotikony. Přišly na to, že emoce se dají snadno vyjádřit smajlíkem, kterého všechny děti moc dobře znají. Děti si nakreslily také jednoho smajlíka, který jim je nejbližší – tato práce je velmi bavila.  V posledním týdnu byl v mateřské škole omezen provoz díky podzimních prázdnin ve školách. Na zahradě mateřské školy jsme připravili a obnovili domeček pro ježka či jiné živočichy – možná i pro tu naši veverku Emilku. Dále jsme se postarali o bylinkový záhonek, který jsme vyčistili od plevelu, ostříhali a zazimovali, aby se na jaře mohly bylinky znova rozrůst. Děti bavilo na zahradě i pozorovat různý hmyz pomocí lup – ku příkladu vajíčka slimáků, žížaly či mraveniště červených mravenců.

Listopad 2020

V měsíci listopadu  jsme spolu s Luckym a veverkou Emilkou navštívili les u potoka v dolní části MŠ. Společně jsme si vytvořili dýňová strašidla a vyzdobili třídu. Děti sušily přinesené kaštany a žaludy pro zvířata na zimu a Lucky dětem vyprávěl, jak se cítí zvířata, lidé v zimě bez přístřeší.  Průběžně děti doplňovaly své oblíbené knihy a společně jsme si přiblížili jednotlivé pocity – smutek, štěstí, radost, lásku……využili jsme  smajlíky. V závěru měsíce se děti učily báseň, píseň o podzimu, Mikuláši se kterou přivítáme v dalším měsíci Mikuláše s čertem.

Prosinec 2020

V měsíci prosinec jsme se společně s dětmi a kamarádem Luckym připravovaly na nejoblíbenější svátek v roce – VÁNOCE, příchod nového roku. Během celého měsíce jsme připravovaly dárečky a přáníčko pro rodiče. V prvním prosincovém týdnu k nám zavítal Mikuláš, který ale nepřišel sám – měl s sebou nezbedného čertíka a hodného andílka, který dětem nadělil malé odměny, za to, že byly určitě celý rok hodné. Děti pro tuto vzácnou návštěvu měly připravenou básničku, krásnou písničku, kterou doplnily o čertí tanec – i čertovi se to velmi líbilo, a tak si zatancoval s dětmi. V druhém týdnu jsme v plném proudu nacvičovali vánoční příběh, koledy a básničku. Jelikož nás letos rodiče nemohli u nás ve třídě navštívit, protože nás zlobí bacil Covid. Byli jsme nuceni improvizovat a nahráli jsme to našim rodičům na video, které si shlédli v pohodlí domova. V třetím týdnu nás ve třídě navštívil ježíšek. Děti byly asi opravdu hodné, protože pod stromečkem čekal dárek pro každého z nich. Rodiče nám poskytli cukroví, takže to děti měly se vší parádou – popíjely k tomu nealkalický punč a nasávaly vánoční atmosféru.

Leden  2021

V měsíci lednu jsme si ve třídě Krteček zavzpomínali s LUCKYM, Anežkou a Rozárkou na Vánoce, co krásného jsme zažili s nejbližšími. Vyprávěli jsme si co již víme  o médiích – co toto slovo znamená. Povídali  jsme si co děláme ve volném čase a jak zachytit různé okamžiky lidského života.  Představili jsme si fotoaparát a děti si zkoušely, jak s ním pracovat.  Z pořízených fotek si vyrobily vlastní album. V dolní části zahrady MŠ děti bobovaly, staraly se o zvířata, která tady zůstala v zimě – pro ptáky rozvěsily lojové koule, pro srnky měly přichystány nasušené kaštany. V posledním lednovém týdnu jsme si ve třídě uspořádali karneval – předvedli různé masky a nafocené fotografie přidali do našeho alba.

Únor 2021

V měsíci únor jsme si v prvním týdnu s dětmi povídali o filmových či pohádkových idolech. Děti sdílely své myšlenky, proč se jim jejich idol líbí, jestli kvůli vlastnostem nebo pouze kvůli vzhledu.  Dokonce i náš kamarád Lucky se převlékl do obleku Batmana. Děti si své idoly v centru ateliér i nakreslily. V dalším únorovém týdnu jsme si s dětmi povídali o pohádkovém světě a skutečnosti. Zda se děti mohou setkat s nezvyklými postavami nebo různorodým chováním. Únor je ve znamení masopustu, který jsme měli v třetím týdnu a společně jsme si s dětmi usmažili tvarohové koblížky, ukázali si masopustní masky a vyrobili masopustní klobouky. V posledním týdnu se chtěl náš kamarád Lucky naučit lyžovat, proto jsme si připomněli, jaké zimní sporty máme a zahráli jsme si i pantomimu na toto téma. 

Březen 2021

V březnu v důsledku pandemie Covidu bylo zahájeno distanční vzdělávání předškolních dětí. Na počátku každého měsíce rodiče na webu MŠ v sekci Distanční vzdělávání  obdrželi úkoly pro své děti z různých oblastí vzdělávání.  Děti společně s veverkou Emilkou a kamarádem Luckym objevovaly všechny lidské i zvířecí smysly. Procvičily si sluch, zrak, hmat, čich i chuť. Společně s Luckym si prohlédly podle návodu média, které mají doma nebo na které si vzpomínají v MŠ. Zkoušely si je vyrobit doma z papíru, z kartónu. Venku si měli všímat, zda se nějak mění příroda s blížícím se jarem a závěr měsíce patřil přípravám na Velikonoce. V posledním týdnu mohli rodiče společně s dětmi si projít zahradu MŠ a absolvovat Velikonoční stezku.

Duben 2021

V měsíci duben jsme se s dětmi a kamarádem Luckym přivítali opět v mateřské škole. Lucky se děti nemohl dočkat a jak bylo vidět na dětech, tak ani oni jeho. V prvním týdnu, kdy byla mateřská škola otevřená jsme si povídali o bezpečnosti na silnici. Děti sdílely své myšlenky – jaké dopravní značky znají a kde všude je mohou vidět. Děti si také na velký formát kartónu nakreslily dopravní hřiště, které doplnily o vlastnoručně vyrobené dopravní značky, také o okolí – například: budovy, stromy. V dalším týdnu děti poznávaly i značky - ikony, které mohou vidět na počítači či internetu. Dále měly děti možnost si nakreslit svůj vlastní komiks – děti tato práce bavila. V posledním týdnu jsme pracovali hodně na zahradě mateřské školy, kde jsme obnovili naši studánku, vyčistili jsme ji od nečistot, vykopali novou díru do které jsme vložili pevnější nádobu. Děti byly nápomocné při nošení kamínků, vytrhávaly plevel v okolí studánky. Práce se dětem líbila – mohly si vyzkoušet něco nového.

Květen 2021

V první týdnu měsíce května se vzdělávaly pouze děti předškolní. Od druhého týdne započalo vzdělávání všech dětí. Lucky si s dětmi vyprávěl o mamince, svátku matek, ukázal jim sílu rodiny. Společně jsme nacvičili krátké pásmo pro všechny naše maminky a poslali přání k jejich svátku. Pomoci piktogramů se děti dozvěděly, co znamenají  v mediálním světě, vyzkoušely si práci s IT, internetem. Poslední dva týdny jsme si s veverkou Emilkou a Luckym vyprávěli co je zdravé, co prospívá našemu tělu, jednotlivým orgánům, co si můžeme  sami  vypěstovat na zahradě. Děti se podílely na obnovení jezírka u vstupu do MŠ, vysazení vodních rostlin a vybudování center naučné stezky na zahradě MŠ.

kremilek
cipisek
krtecek
rakosnicek
makova-panenka
ferda-mravenec

Copyright © 2018 Mateřská škola Paskov | Všechna práva vyhrazena